  • XC2C128-6CP132C
XC2C128-6CP132C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C128-6CP132C
HK JDW NO:
903-XC2C128-6CP132C
Package:
132-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC2C128-6CP132C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C128 132 Pin 1.8V 132-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC2C128-6CP132C Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 132-TFBGA, CSPBGA package.As you can see, this device has 100 I/O ports programmed into it.There are 132 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.It is powered by a voltage of 1.8V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Package the chip by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the CoolRunner II series.With 132pins programmed, the chip is ready to use.It is also possible to find YESwhen using this device.The XC2C128shows its related parts.As a building block for digital circuits, there are 3000gates.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountmounts this electronic component.This board has 132 pins.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 1.9V.It is recommended that the maximal frequency be lower than 244MHz.There are 8 logic elements/cells on the device.
XC2C128-6CP132C Features
132-TFBGA, CSPBGA package
100 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
132 pin count
132 pins
XC2C128-6CP132C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C128-6CP132C CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • High speed graphics processing
  • Preset swapping
  • Parity generators
  • Timing control
  • I2C BUS INTERFACE
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Handheld digital devices
  • Page register
Step5Bar-code shipping tag
XC2C128-6CP132C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC2C128
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3000
  • Max Frequency
    244MHz
  • Speed Grade
    6
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.7ns
  • Height Seated (Max)
    1.1mm