  • XC2C256-7TQG144C
XC2C256-7TQG144C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C256-7TQG144C
HK JDW NO:
903-XC2C256-7TQG144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2C256-7TQG144C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C256 144 Pin 256MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC2C256-7TQG144C Overview
There are 256 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.144-LQFPis the package in which it resides.There are 118 I/Os programmed in it.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.It is a part of family [0].The chip should be packaged by Tray.It operates with the operating temperature of 0°C~70°C TA to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.As part of the CoolRunner IIseries, it is a type of FPGA.It is equipped with 144 pin count.If this device is used, you will also be able to find [0].The XC2C256shows its related parts.As a building block for digital circuits, there are 6000gates.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].Surface Mountmounts this electronic component.This board has 144 pins.A maximum voltage of 1.9Vis required for operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.In this case, 256MHzis the frequency that can be achieved.An elementary building block consists of 16logic elements/cells.
XC2C256-7TQG144C Features
144-LQFP package
118 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
144 pins
XC2C256-7TQG144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C256-7TQG144C CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • Cross-Matrix Switch
  • Discrete logic functions
  • DMA control
  • PLC analog input modules
  • Custom shift registers
  • State machine control
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ROM patching
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
XC2C256-7TQG144C
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    256MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V