  • XC9536XV-5VQ44C
XC9536XV-5VQ44C
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XV-5VQ44C
HK JDW NO:
903-XC9536XV-5VQ44C
Package:
44-TQFP
Datasheet:
XC9536XV-5VQ44C
Description:
0.8mm PMIC XC9500XV Series XC9536XV 44 Pin 2.5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
XC9536XV-5VQ44C Overview
There are 36 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.In the 44-TQFPpackage, you will find it.As a result, it has 34 I/O ports programmed.The device is programmed with 44 terminations.The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 2.5Vprovides power to the device.This part is part of the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500XV series.There are 44pins on the chip.When using this device, YEScan also be found.According to the XC9536XV, its related parts can be found.For digital circuits, there are 800gates. These devices serve as building blocks.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.The electronic part is mounted by Surface Mount.This board has 44 pins.Ideally, the maximal frequency should be lower than 222.2MHz Hz.The fundamental building block consists of 2logic elements/cells.
XC9536XV-5VQ44C Features
44-TQFP package
34 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC9536XV-5VQ44C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XV-5VQ44C CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • PLC analog input modules
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • I/O expansion
  • Power automation
  • Power Meter SMPS
  • Reset swapping
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XV-5VQ44C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XV
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    222.2MHz
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    36
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.37V~2.62V
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    XC9500XV
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V