  • XC9572-7PQ100C
XC9572-7PQ100C
advertisement
Manufacturer No:
XC9572-7PQ100C
HK JDW NO:
903-XC9572-7PQ100C
Package:
100-BQFP
Datasheet:
XC9572-7PQ100C
Description:
0.65mm PMIC XC9500 Series XC9572 100 Pin 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC9572-7PQ100C Overview
72macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is contained in package [0].The device is programmed with 72 I/O ports.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 5V volts.It belongs to the family [0].It is packaged in the way of Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.As part of the XC9500series, it is a type of FPGA.100pins are programmed on the chip.It is also characterized by YES.The XC9572indicates that its related parts can be found.As a building block for digital circuits, there are 1600gates.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.The device is designed with pins [0].A logic element or block has 4elements.There are 8 logic elements/cells on the device.
XC9572-7PQ100C Features
100-BQFP package
72 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
XC9572-7PQ100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572-7PQ100C CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • ROM patching
  • Cross-Matrix Switch
  • Digital designs
  • Page register
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • DDC INTERFACE
  • Portable digital devices
  • Pattern recognition
  • Preset swapping
Step5Bar-code shipping tag
XC9572-7PQ100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9572
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    72
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    1600
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    72
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Length
    20mm