  • XCR3032XL-7PC44C
XCR3032XL-7PC44C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3032XL-7PC44C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3032XL-7PC44C
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
XCR3032XL-7PC44C
Description:
PMIC CoolRunner XPLA3 Series XCR3032XL 44 Pin 3.3V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
XCR3032XL-7PC44C Overview
There are 32 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a 44-LCC (J-Lead) package containing it.The device has 36inputs and outputs.There is a 44terminations set on devices.QUADis the terminal position of this electrical part.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.This part is part of the family [0].The chip should be packaged by Tube.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of CoolRunner XPLA3series FPGA.44pins are programmed on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].According to the XCR3032XL, its related parts can be found.In digital circuits, there are 750gates, which act as a basic building block.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].Data is stored using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.The pins are [0].In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.It is recommended not to exceed 119MHzin terms of frequency.There are 2 logic elements/cells to form a fundamental building block.
XCR3032XL-7PC44C Features
44-LCC (J-Lead) package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XCR3032XL-7PC44C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3032XL-7PC44C CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Portable digital devices
  • POWER-SAVING MODES
  • High speed graphics processing
  • Random logic replacement
  • Address decoding
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Power up sequencing
  • LED Lighting systems
Step5Bar-code shipping tag
XCR3032XL-7PC44C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCR3032XL
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    36
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    750
  • Max Frequency
    119MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA