  • APS-350ELL180MHB5S
APS-350ELL180MHB5S
advertisement
Manufacturer No:
APS-350ELL180MHB5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APS-350ELL180MHB5S
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
APS-350ELL180MHB5S Overview
Systems need 2.83A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 34mOhm.The dissipation factor for this part is 0.12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APS-350ELL180MHB5S Features
2.83A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 34mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APS-350ELL180MHB5S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APS-350ELL180MHB5S applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
APS-350ELL180MHB5S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.83A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.83A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm