  • APXE160ARA221MJ80G
APXE160ARA221MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXE160ARA221MJ80G
HK JDW NO:
856-APXE160ARA221MJ80G
Purchasing and Inquiry
APXE160ARA221MJ80G Overview
3.45A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
APXE160ARA221MJ80G Features
3.45A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE160ARA221MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE160ARA221MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXE160ARA221MJ80G
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.45A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    704μA
  • Ripple Current
    3.45A