  • APSA6R3ELL681MJB5S
APSA6R3ELL681MJB5S
advertisement
Manufacturer No:
APSA6R3ELL681MJB5S
HK JDW NO:
856-APSA6R3ELL681MJB5S
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
APSA6R3ELL681MJB5S Overview
In order to power systems, 5.86A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 7mOhm.There is a dissipation factor of 0.08 % for the part.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APSA6R3ELL681MJB5S Features
5.86A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSA6R3ELL681MJB5S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSA6R3ELL681MJB5S applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSA6R3ELL681MJB5S
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PSA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.86A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.86A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm