  • APXA200ARA470MH70S
APXA200ARA470MH70S
advertisement
Manufacturer No:
APXA200ARA470MH70S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXA200ARA470MH70S
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXA200ARA470MH70S Overview
Systems need 2A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 45mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXA200ARA470MH70S Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXA200ARA470MH70S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXA200ARA470MH70S applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
APXA200ARA470MH70S
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PXA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm