  • APXD2R5ARA221MF61G
APXD2R5ARA221MF61G
advertisement
Manufacturer No:
APXD2R5ARA221MF61G
HK JDW NO:
856-APXD2R5ARA221MF61G
Purchasing and Inquiry
APXD2R5ARA221MF61G Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
APXD2R5ARA221MF61G Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
APXD2R5ARA221MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXD2R5ARA221MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXD2R5ARA221MF61G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXD
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    110μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm