  • BCAP0350 E270 T11
BCAP0350 E270 T11
advertisement
Manufacturer No:
BCAP0350 E270 T11
HK JDW NO:
508-BCAP0350 E270 T11
Datasheet:
BCAP0350 E270 T11
Description:
CAP 350F 2.7V THROUGH HOLE
Step5Bar-code shipping tag
BCAP0350 E270 T11
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    BC
  • Size / Dimension
    1.311Dia 33.30mm
  • Part Status
    Last Time Buy
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • HTS Code
  • Capacitance
    350F
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.2mOhm
  • Lead Spacing
    0.748 19.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    2.421 61.50mm