  • PM-5R0V155-R
PM-5R0V155-R
advertisement
Manufacturer No:
PM-5R0V155-R
HK JDW NO:
255-PM-5R0V155-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PM-5R0V155-R
Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
PM-5R0V155-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    15μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    21.3mm
  • Width
    11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    453.59237mg
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    PowerStor PM
  • Size / Dimension
    0.839Lx0.433W 21.30mmx11.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    1.5F
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Depth
    10.5mm
  • Lead Pitch
    5.3mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Lead Spacing
    0.209 5.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    5V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 60°C