  • BCAP1500 P270 K05
BCAP1500 P270 K05
advertisement
Manufacturer No:
BCAP1500 P270 K05
HK JDW NO:
508-BCAP1500 P270 K05
Package:
Axial, Can - Solder Terminals
Datasheet:
BCAP1500 P270 K05
Description:
CAP 1500F 2.7V CHASSIS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCAP1500 P270 K05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Can - Solder Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    K2
  • Size / Dimension
    2.390Dia 60.70mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Weld Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500F
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.47mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    3.358 85.30mm