  • DX-5R5V224U
DX-5R5V224U
advertisement
Manufacturer No:
DX-5R5V224U
HK JDW NO:
269-DX-5R5V224U
Package:
Axial, Can - Vertical
Datasheet:
Description:
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
DX-5R5V224U
  • Package / Case
    Axial, Can - Vertical
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Capacitance
    220mF
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75Ohm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    11.5mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm