  • EEF-UE0E331LR
EEF-UE0E331LR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-UE0E331LR
HK JDW NO:
590-EEF-UE0E331LR
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
EEF-UE0E331LR
Purchasing and Inquiry
EEF-UE0E331LR Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.1 %.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
EEF-UE0E331LR Features
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
EEF-UE0E331LR Applications
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
EEF-UE0E331LR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SP-Cap UE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    7mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0495mA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.3mm