  • ESHSR-0006C0-002R7
ESHSR-0006C0-002R7
advertisement
Manufacturer No:
ESHSR-0006C0-002R7
HK JDW NO:
508-ESHSR-0006C0-002R7
Package:
Radial, Can
Description:
CAPACITOR 27V THROUGH HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESHSR-0006C0-002R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESHSR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    -10% +20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    6F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm