  • PCJ0J821MCL6GS
PCJ0J821MCL6GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0J821MCL6GS
HK JDW NO:
555-PCJ0J821MCL6GS
Datasheet:
PCJ0J821MCL6GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0J821MCL6GS Overview
4.77A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCJ0J821MCL6GS Features
4.77A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0J821MCL6GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0J821MCL6GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0J821MCL6GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.033mA
  • Ripple Current
    4.77A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.77A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm