  • PTA3043-2015DPA104
PTA3043-2015DPA104
advertisement
Manufacturer No:
PTA3043-2015DPA104
HK JDW NO:
103-PTA3043-2015DPA104
Package:
Description:
SLIDE POT 100K OHM 0.1W TOP 30MM
Step5Bar-code shipping tag
PTA3043-2015DPA104
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.772Lx0.354W x 0.256 H 45.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTA3043
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Operating Temperature (Min)
    -10°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    150V
  • Rated Temperature
    50°C
  • Travel Range
    30mm
  • Height
    6.5024mm