  • PXC6.3VC181MF60TP
PXC6.3VC181MF60TP
advertisement
Manufacturer No:
PXC6.3VC181MF60TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-PXC6.3VC181MF60TP
Package:
Aluminum
Purchasing and Inquiry
PXC6.3VC181MF60TP Overview
Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 19mOhm, this electrical device works as follows.It is possible to supply the load with 22μA current - leakage.The dissipation factor for this part is 0.12 %.
PXC6.3VC181MF60TP Features
a 19mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 22μA current - leakage
PXC6.3VC181MF60TP Applications
There are a lot of United Chemi-Con PXC6.3VC181MF60TP applications of aluminum polymer capacitors.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
PXC6.3VC181MF60TP
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Ripple Current
    2.58A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Current - Leakage
    22μA
  • Length
    5mm