  • RNL1C122MDS1
RNL1C122MDS1
advertisement
Manufacturer No:
RNL1C122MDS1
HK JDW NO:
555-RNL1C122MDS1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RNL1C122MDS1
Purchasing and Inquiry
RNL1C122MDS1 Overview
7.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.Electrical device with 8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).750mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
RNL1C122MDS1 Features
7.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNL1C122MDS1 Applications
There are a lot of Nichicon RNL1C122MDS1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RNL1C122MDS1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm