  • T520A476M004ATE080
T520A476M004ATE080
advertisement
Manufacturer No:
T520A476M004ATE080
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520A476M004ATE080
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520A476M004ATE080 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.A 47μF capacitance is used to operate it.4V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.As a result, it operates with a voltage rating of 4V.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.Having a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520A476M004ATE080 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520A476M004ATE080 Applications
There are a lot of KEMET T520A476M004ATE080 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T520A476M004ATE080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    1.6mm