  • T525B686M004ATE080
T525B686M004ATE080
advertisement
Manufacturer No:
T525B686M004ATE080
HK JDW NO:
417-T525B686M004ATE080
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T525B686M004ATE080 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1mA.For high efficiency, you should maintain the 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It supports the leakage current of 28μA.Capacitance 68μF governs its operation.4V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 4V.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T525B686M004ATE080 Features
1mA ripple current
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 28μA
with a capacitance of 68μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~125°C
T525B686M004ATE080 Applications
There are a lot of KEMET T525B686M004ATE080 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T525B686M004ATE080
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T525
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    28μA
  • Ripple Current
    1mA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm