  • T55A476M004C0500
T55A476M004C0500
advertisement
Manufacturer No:
T55A476M004C0500
HK JDW NO:
874-T55A476M004C0500
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A476M004C0500
Purchasing and Inquiry
T55A476M004C0500 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 400mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 500mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It supports the leakage current of 18.8μA.The capacitance is 47μF when it operates.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 4V.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.Voltage is rated at 4V which allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.071 1.80mm°C] when seated.
T55A476M004C0500 Features
400mA ripple current
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 18.8μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55A476M004C0500 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A476M004C0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A476M004C0500
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    18.8μA
  • Ripple Current
    400mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm