  • 94SVP686X0020F8
94SVP686X0020F8
advertisement
Manufacturer No:
94SVP686X0020F8
HK JDW NO:
874-94SVP686X0020F8
Datasheet:
94SVP686X0020F8
Purchasing and Inquiry
94SVP686X0020F8 Overview
For power systems, 2.2A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Electrical device with 45mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Dissipation factor of the part is 0.12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
94SVP686X0020F8 Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP686X0020F8 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP686X0020F8 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVP686X0020F8
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    272μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Width
    10.3mm