  • 94SVP687X0004F8
94SVP687X0004F8
advertisement
Manufacturer No:
94SVP687X0004F8
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-94SVP687X0004F8
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
94SVP687X0004F8
Purchasing and Inquiry
94SVP687X0004F8 Overview
Systems need 3.7A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 4V is required.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
94SVP687X0004F8 Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP687X0004F8 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP687X0004F8 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
94SVP687X0004F8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    94SVP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    4341
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    544μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm