  • 94SVPD396X0025F8
94SVPD396X0025F8
advertisement
Manufacturer No:
94SVPD396X0025F8
HK JDW NO:
874-94SVPD396X0025F8
Datasheet:
94SVPD396X0025F8
Purchasing and Inquiry
94SVPD396X0025F8 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 664mA @ 100kHz.There is a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.33.2mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Upon operation, the rated (DC) voltage (URdc) must be equal to 25V.Stable operation requires -55°C~125°C as the operating temperature.
94SVPD396X0025F8 Features
664mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 25V
an operating temperature of -55°C~125°C
94SVPD396X0025F8 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVPD396X0025F8 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVPD396X0025F8
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    94SVPD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100 TO 300 KHZ
  • Capacitance
    39μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.195mA
  • Ripple Current
    33.2mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    664mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm