  • APSA100ELL470MFA5G
APSA100ELL470MFA5G
advertisement
Manufacturer No:
APSA100ELL470MFA5G
HK JDW NO:
856-APSA100ELL470MFA5G
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
APSA100ELL470MFA5G Overview
2.82A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
APSA100ELL470MFA5G Features
2.82A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSA100ELL470MFA5G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSA100ELL470MFA5G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSA100ELL470MFA5G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PSA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.82A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.82A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.5mm