  • APSG160ELL182MJ20S
APSG160ELL182MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
APSG160ELL182MJ20S
HK JDW NO:
856-APSG160ELL182MJ20S
Purchasing and Inquiry
APSG160ELL182MJ20S Overview
8.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 8mOhm.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APSG160ELL182MJ20S Features
8.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APSG160ELL182MJ20S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APSG160ELL182MJ20S applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APSG160ELL182MJ20S
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PSG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1800μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    8.1A
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm