  • APXA200ARA220MF60S
APXA200ARA220MF60S
advertisement
Manufacturer No:
APXA200ARA220MF60S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APXA200ARA220MF60S
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXA200ARA220MF60S Overview
System power is determined by 1.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 50mOhm.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXA200ARA220MF60S Features
1.65A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXA200ARA220MF60S Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXA200ARA220MF60S applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
APXA200ARA220MF60S
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • Series
    NPCAP™-PXA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.65A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm