  • APXE6R3ARA331MH70G
APXE6R3ARA331MH70G
advertisement
Manufacturer No:
APXE6R3ARA331MH70G
HK JDW NO:
856-APXE6R3ARA331MH70G
Purchasing and Inquiry
APXE6R3ARA331MH70G Overview
3.95A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 14mOhm.A dissipation factor of 0.12 % is significant for this part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
APXE6R3ARA331MH70G Features
3.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE6R3ARA331MH70G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE6R3ARA331MH70G applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
APXE6R3ARA331MH70G
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Series
    NPCAP™-PXE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Resistance
    14mOhm
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    415μA
  • Ripple Current
    3.95A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.95A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    8.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.264 6.70mm