  • APXN160ARA331MJ80G
APXN160ARA331MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXN160ARA331MJ80G
HK JDW NO:
856-APXN160ARA331MJ80G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXN160ARA331MJ80G Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.4A @ 100kHz to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 25mOhm.In order to fully perform its function, 170mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
APXN160ARA331MJ80G Features
3.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXN160ARA331MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXN160ARA331MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
APXN160ARA331MJ80G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPCAP™-PXN
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm