  • DGH407Q2R7
DGH407Q2R7
advertisement
Manufacturer No:
DGH407Q2R7
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-DGH407Q2R7
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
DGH407Q2R7
Description:
CAP 400F -10% +30% 2.7V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DGH407Q2R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DGH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    400F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.8mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm