  • EDLHW506D2R3R
EDLHW506D2R3R
advertisement
Manufacturer No:
EDLHW506D2R3R
HK JDW NO:
192-EDLHW506D2R3R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EDLHW506D2R3R
Description:
Supercapacitors / Ultracapacitors 50F 2.3V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EDLHW506D2R3R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HW
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    50F
  • Voltage - Rated DC
    2.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Voltage
    2.7V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm