  • PAS0815LN2R7205
PAS0815LN2R7205
advertisement
Manufacturer No:
PAS0815LN2R7205
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-PAS0815LN2R7205
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PAS0815LN2R7205
Description:
PAS Series 2.7 V 2 F 8 x 15 mm LS = 3.5 mm Radial Super Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAS0815LN2R7205
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PAS
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    2F
  • Capacitor Type
    ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm