  • PB-5R0H474-R
PB-5R0H474-R
advertisement
Manufacturer No:
PB-5R0H474-R
HK JDW NO:
255-PB-5R0H474-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PB-5R0H474-R
Description:
Cap Supercap 0.47F 5V -20% to 80% Radial 11.8mm 7uA 1 Ohm 1000h 70C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PB-5R0H474-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Weight
    3.628739g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    PowerStor PB
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.681W 14.50mmx17.30mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Capacitance
    470mF
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    17.3mm
  • Lead Pitch
    11.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.465 11.80mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    7μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    14.5mm
  • Width
    17.3mm