  • XT3585-3R0567-R
XT3585-3R0567-R
advertisement
Manufacturer No:
XT3585-3R0567-R
HK JDW NO:
255-XT3585-3R0567-R
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
XT3585-3R0567-R
Description:
CAP 555F -5% +20% 3V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XT3585-3R0567-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PowerStor XT
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -5% +20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    3V
  • Capacitance
    555F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.6mOhm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    3.484 88.50mm