  • 5M1270ZF256I5N
5M1270ZF256I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M1270ZF256I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M1270ZF256I5N
Package:
FBGA
Datasheet:
5M1270ZF256I5N
Description:
1mm PMIC 256 Pin 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
5M1270ZF256I5N Overview
980macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is part of the FBGA package.As a result, it has 211 I/O ports programmed.There are 256 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.This part is part of the family [0].A chip with 256pins is programmed.When using this device, YEScan also be found.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].In general, it is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 256pins on it.A maximum supply voltage of 1.89Vis used in its operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.Programmable I/Os are counted up 211.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.It is recommended that the operating temperature be below 100°C.8logic blocks (LABs) make up this circuit.There are 1270 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is recommended that the maximum frequency be less than 304MHz.Using the devices' 1kBmemory, programs and data can be stored.
5M1270ZF256I5N Features
FBGA package
211 I/Os
256 pin count
256 pins
8 logic blocks (LABs)
5M1270ZF256I5N Applications
There are a lot of Altera 5M1270ZF256I5N CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • PLC analog input modules
  • TIMERS/COUNTERS
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Digital designs
  • Programmable polarity
  • Handheld digital devices
  • Boolean function generators
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
5M1270ZF256I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    211
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Programmable I/O
    211
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    980
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm