  • 5M1270ZT144C5N
5M1270ZT144C5N
advertisement
Manufacturer No:
5M1270ZT144C5N
HK JDW NO:
2936-5M1270ZT144C5N
Package:
TQFP
Datasheet:
5M1270ZT144C5N
Description:
PMIC 144 Pin 118.3MHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
5M1270ZT144C5N Overview
There are 980 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.You can find it in package [0].The device is programmed with 114 I/Os.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.It is programmed with 144 pins.It is also characterized by YES.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.144pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 1.89Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 1.71V is required for it to operate.A total of 114 Programmable I/Os are available.The frequency that can be achieved is 118.3MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.A temperature below 85°Cshould be used as the operating temperature.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.Fundamental building blocks consist of 1270logic elements/cells.A maximum frequency of less than 304MHzis recommended.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
5M1270ZT144C5N Features
TQFP package
114 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
5M1270ZT144C5N Applications
There are a lot of Altera 5M1270ZT144C5N CPLDs applications.
  • Page register
  • Digital multiplexers
  • Random logic replacement
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Reset swapping
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Digital systems
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
5M1270ZT144C5N
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (472) OVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    118.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    114
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Programmable I/O
    114
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
    980
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm