  • 5M160ZM100C5N
5M160ZM100C5N
advertisement
Manufacturer No:
5M160ZM100C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M160ZM100C5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
5M160ZM100C5N
Description:
PMIC 100 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M160ZM100C5N Overview
Currently, there are 128 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is enclosed in a TFBGA package.There are 79 I/Os programmed in it.It is programmed that device terminations will be 100 .BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The power supply voltage is 1.8V.It is a part of family [0].100pins are programmed on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.It is designed with 100 pins.In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There are a total of 79 Programmable I/Os.In this case, 1.4749GHzis the frequency that can be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 85°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).Fundamental building blocks consist of 160logic elements/cells.It should be below 152MHzat the maximal frequency.It is possible to store data and programs in the devices' 1kBmemory.
5M160ZM100C5N Features
TFBGA package
79 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
5M160ZM100C5N Applications
There are a lot of Altera 5M160ZM100C5N CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • TIMERS/COUNTERS
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • DDC INTERFACE
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Battery operated portable devices
  • Complex programmable logic devices
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
Step5Bar-code shipping tag
5M160ZM100C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Number of I/O
    79
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    160
  • Number of Programmable I/O
    79
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm