  • 5M240ZM100I5N
5M240ZM100I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M240ZM100I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M240ZM100I5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
5M240ZM100I5N
Description:
PMIC 100 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M240ZM100I5N Overview
A mobile phone network consists of 192macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].There are 79 I/Os on the board.The device is programmed with 100 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 1.8V is used to power it.It is a part of the family [0].There are 100 pins on the chip.It is also characterized by YES.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].This device operates at a voltage of 1.89Vas its maximum supply voltage.In order for it to operate, a supply voltage of 1.71Vis required.Currently, there are 79 Programmable I/Os available.This frequency is 1.4749GHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.There should be a temperature below 100°Cat the time of operation.The program consists of 8 logic blocks (LABs).An elementary building block consists of 240logic elements/cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.Devices are equipped with a memory capacity of 1kBfor storing programs and data.
5M240ZM100I5N Features
TFBGA package
79 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
5M240ZM100I5N Applications
There are a lot of Altera 5M240ZM100I5N CPLDs applications.
  • Digital systems
  • High speed graphics processing
  • Programmable polarity
  • Digital multiplexers
  • State machine control
  • Multiple Clock Source Selection
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Boolean function generators
  • Parity generators
  • Portable digital devices
Step5Bar-code shipping tag
5M240ZM100I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Number of I/O
    79
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    240
  • Number of Programmable I/O
    79
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm