  • 5M570ZF256I5N
5M570ZF256I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M570ZF256I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M570ZF256I5N
Package:
FBGA
Datasheet:
5M570ZF256I5N
Description:
1mm PMIC 256 Pin 1.4749GHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
5M570ZF256I5N Overview
440 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is embedded in the FBGA package.The device is programmed with 159 I/O ports.The device is programmed with 256 terminations.There is a BOTTOMterminal position on the electrical part in question.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.The part is included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 256 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This board has 256 pins.This device operates at a voltage of 1.89V when the maximum supply voltage is applied.It is powered by 1.71Vas its minimum supply voltage.A programmable I/O count of 159 has been recorded.This frequency is 1.4749GHz.The operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 100°C.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.In order to form a fundamental building block, there are 570logic elements/cells.The maximum frequency should not exceed 152MHz.Devices are equipped with a memory capacity of 1kBfor storing programs and data.
5M570ZF256I5N Features
FBGA package
159 I/Os
256 pin count
256 pins
8 logic blocks (LABs)
5M570ZF256I5N Applications
There are a lot of Altera 5M570ZF256I5N CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • DMA control
  • Programmable polarity
  • I2C BUS INTERFACE
  • D/T registers and latches
  • Protection relays
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Digital systems
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
Step5Bar-code shipping tag
5M570ZF256I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Number of I/O
    159
  • Nominal Supply Current
    27μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    17.7 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    159
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm