  • 5M80ZM64I5
5M80ZM64I5
advertisement
Manufacturer No:
5M80ZM64I5
HK JDW NO:
2936-5M80ZM64I5
Description:
1.81.2/3.3V 0.5mm PMIC 64 Pin 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M80ZM64I5 Overview
In the mobile phone network, there are 64macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.TFBGAis the package in which it resides.There are 30 I/Os programmed in it.There are 64 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.Power is provided by a supply voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.With 64pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by YES.In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 64pins on it.Currently, it is powered by 1.81.2/3.3Vsources.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 1.89V.The operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended to keep the operating temperature below 100°C.In its simplest form, it consists of 80 logic blocks (LABs).The supply voltage (Vsup) should be greater than 1.71V.clock frequency should not exceed [0].Types of programmable logic are divided into FLASH PLD.
5M80ZM64I5 Features
TFBGA package
30 I/Os
64 pin count
64 pins
1.81.2/3.3V power supplies
80 logic blocks (LABs)
5M80ZM64I5 Applications
There are a lot of Altera 5M80ZM64I5 CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • LED Lighting systems
  • Parity generators
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Digital designs
  • Digital multiplexers
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
5M80ZM64I5
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Power Supplies
    1.81.2/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Number of I/O
    30
  • Clock Frequency
    118.3MHz
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm