  • 5M80ZT100A5N
5M80ZT100A5N
advertisement
Manufacturer No:
5M80ZT100A5N
HK JDW NO:
2936-5M80ZT100A5N
Package:
TQFP
Datasheet:
5M80ZT100A5N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 1.4749GHz TQFP
Purchasing and Inquiry
5M80ZT100A5N Overview
There are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.TQFPis the package in which it resides.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.This part is part of the family [0].This device also displays [0].For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 100 pins embedded in the device.There is a maximum supply voltage of 1.89Vwhen the device is operating.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 1.71VV.Currently, there are 79 Programmable I/Os available.This frequency is 1.4749GHz.Operating temperatures should be higher than -40°C.Ideally, the operating temperature should be below 125°C.It consists of 8 logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 80logic elements/cells.The maximal frequency should be lower than 152MHz.These devices are capable of storing programs and data in 1kBmemory.
5M80ZT100A5N Features
TQFP package
100 pins
8 logic blocks (LABs)
5M80ZT100A5N Applications
There are a lot of Altera 5M80ZT100A5N CPLDs applications.
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Power Meter SMPS
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Cross-Matrix Switch
Step5Bar-code shipping tag
5M80ZT100A5N
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Frequency (Max)
    152MHz