  • EMHSR-0002C5-005R0
EMHSR-0002C5-005R0
advertisement
Manufacturer No:
EMHSR-0002C5-005R0
Manufacturer:
NessCap Co Ltd
HK JDW NO:
550-EMHSR-0002C5-005R0
Package:
Radial, Can
Description:
CAP 2.5F -10% +20% 5V T/H
Step5Bar-code shipping tag
EMHSR-0002C5-005R0
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    EMHSR
  • Size / Dimension
    0.846Lx0.472W 21.50mmx12.00mm
  • Tolerance
    -10% +20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Capacitance
    2.5F
  • Lead Pitch
    10.5918mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    69mOhm
  • Lead Spacing
    0.417 10.60mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    21.4884mm
  • Width
    11.9888mm