  • ESHSR-0005C0-002R7
ESHSR-0005C0-002R7
advertisement
Manufacturer No:
ESHSR-0005C0-002R7
Manufacturer:
NessCap Co Ltd
HK JDW NO:
550-ESHSR-0005C0-002R7
Description:
CAP 5F -10% +20% 2.7V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESHSR-0005C0-002R7
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Weight
    2.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    ESHSR
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    -10% +20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pins
  • Capacitance
    5F
  • Voltage - Rated DC
    2.7V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm