  • EPM1270GT144C5
EPM1270GT144C5
advertisement
Manufacturer No:
EPM1270GT144C5
HK JDW NO:
2936-EPM1270GT144C5
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM1270GT144C5
Description:
PMIC 144 Pin 1.8797GHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM1270GT144C5 Overview
In the mobile phone network, there are 980macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is contained in package [0].There are 116 I/Os programmed in it.There is a 144terminations set on devices.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It belongs to the family [0].It is packaged in the way of Bulk.A chip with 144pins is programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].FLASH is adopted for storing data.Surface Mountis used to mount this electronic component.There are 144pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.Initially, it requires a voltage of 1.71Vas the minimum supply voltage.There are 116 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 1.8797GHz.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature lower than 85°Cis recommended for operation.The system consists of 127 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 1270logic elements/cells.A maximum frequency of less than 304MHzis recommended.These devices are capable of storing programs and data in 1kBmemory.
EPM1270GT144C5 Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
127 logic blocks (LABs)
EPM1270GT144C5 Applications
There are a lot of Altera EPM1270GT144C5 CPLDs applications.
  • Multiple Clock Source Selection
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • DMA control
  • Storage Cards and Storage Racks
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • DDC INTERFACE
  • TIMERS/COUNTERS
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Portable digital devices
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
Step5Bar-code shipping tag
EPM1270GT144C5
    Select All
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL EXTENDED
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    116
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz