  • EPM2210GF324I5N
EPM2210GF324I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM2210GF324I5N
HK JDW NO:
2936-EPM2210GF324I5N
Datasheet:
EPM2210GF324I5N
Description:
1mm PMIC 324 Pin 1.8797GHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM2210GF324I5N Overview
1700 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is packaged with FBGA.As you can see, this device has 272 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].BOTTOMis the terminal position of this electrical part.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is equipped with 324 pin count.This device is also capable of displaying [0].If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].Data is stored using [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.It is designed with 324 pins.There is a maximum supply voltage of 1.89Vwhen the device is operating.Initially, it requires a voltage of 1.71Vas the minimum supply voltage.In total, there are 272programmable I/Os.In this case, 1.8797GHzis the frequency that can be achieved.Operating temperatures should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be below 100°C.In its simplest form, it consists of 221 logic blocks (LABs).Basic building blocks have 2210logic elements.It is recommended that the maximal frequency be lower than 304MHz.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM2210GF324I5N Features
FBGA package
272 I/Os
324 pin count
324 pins
221 logic blocks (LABs)
EPM2210GF324I5N Applications
There are a lot of Altera EPM2210GF324I5N CPLDs applications.
  • Random logic replacement
  • Portable digital devices
  • Programmable power management
  • Bootloaders for FPGAs
  • State machine design
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • State machine control
  • Boolean function generators
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
Step5Bar-code shipping tag
EPM2210GF324I5N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Number of Pins
    324
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    324
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    272
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    11.2 ns
  • Turn On Delay Time
    11.2 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    2210
  • Number of Programmable I/O
    272
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    221
  • Height Seated (Max)
    2.2mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm