  • EPM240ZM100C6N
EPM240ZM100C6N
advertisement
Manufacturer No:
EPM240ZM100C6N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM240ZM100C6N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM240ZM100C6N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 152MHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM240ZM100C6N Overview
There are 192 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the TFBGApackage, you will find it.The device is programmed with 80 I/Os.There is a 100terminations set on devices.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.The power source is powered by 1.8Vvolts.It is included in Programmable Logic Devices.Chips are programmed with 100 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].Data is stored using [0].There are 100 pins on the device.There is a maximum supply voltage of 1.89Vwhen the device is operating.A minimum supply voltage of 1.71V is required for it to operate.There is a maximum frequency of 152MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.The logic block consists of 240 l logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM240ZM100C6N Features
TFBGA package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
240 logic blocks (LABs)
EPM240ZM100C6N Applications
There are a lot of Altera EPM240ZM100C6N CPLDs applications.
  • LED Lighting systems
  • Storage Cards and Storage Racks
  • ROM patching
  • Bootloaders for FPGAs
  • Power automation
  • TIMERS/COUNTERS
  • Custom shift registers
  • Timing control
  • PLC analog input modules
  • Field programmable gate
Step5Bar-code shipping tag
EPM240ZM100C6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    152MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.9 ns
  • Turn On Delay Time
    7.9 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz