  • EPM3128ATC100-7N
EPM3128ATC100-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3128ATC100-7N
HK JDW NO:
2936-EPM3128ATC100-7N
Datasheet:
EPM3128ATC100-7N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 192.3MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3128ATC100-7N Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is embedded in the TQFP package.As you can see, this device has 80 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 100 terminations.The terminal position of this electrical component is QUAD.It is powered from a supply voltage of 3.3V.It is a part of the family [0].It is equipped with 100 pin count.This device can also display [0].For digital circuits, there are 2500gates. These devices serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.It is mounted by Surface Mount.It is designed with 100 pins.It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.This can be achieved at a frequency of 192.3MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.There should be a temperature below 70°Cat the time of operation.It is composed of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be lower than 192.3MHz.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
EPM3128ATC100-7N Features
TQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM3128ATC100-7N Applications
There are a lot of Altera EPM3128ATC100-7N CPLDs applications.
  • Digital systems
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Timing control
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Power up sequencing
  • Address decoding
  • Power Meter SMPS
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Multiple Clock Source Selection
  • Handheld digital devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM3128ATC100-7N
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    192.3MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    80
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Speed Grade
    7
  • JTAG BST
  • Max Junction Temperature (Tj)
    90°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • In-System Programmable
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm