  • EPM3256ATI144-10
EPM3256ATI144-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM3256ATI144-10
HK JDW NO:
2936-EPM3256ATI144-10
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3256ATI144-10
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 125MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3256ATI144-10 Overview
256macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a TQFP package.It is programmed with 116 I/Os.There are 144 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.The power supply voltage is 3.3V.This part is part of the family [0].It is packaged in the way of Bulk.There are 144 pins on the chip.When using this device, YESis also available.In digital circuits, there are 5000gates, which act as a basic building block.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.144pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 3.6V.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.A programmable I/O count of 116 has been recorded.A frequency of 125MHzcan be achieved.Ideally, the operating temperature should be greater than -40°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.There are 16logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It should be below 126.6MHzat the maximal frequency.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM3256ATI144-10 Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM3256ATI144-10 Applications
There are a lot of Altera EPM3256ATI144-10 CPLDs applications.
  • Preset swapping
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Random logic replacement
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Digital designs
  • Pattern recognition
  • State machine design
  • Cross-Matrix Switch
  • Handheld digital devices
  • Software-driven hardware configuration
Step5Bar-code shipping tag
EPM3256ATI144-10
    Select All
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    116
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    126.6MHz